Aktualności
04.01.2018

JPK i STIR co to jest i czy należy sie ich obawiać?

Większość podatników słyszała o Jednolitym Pliku Kontrolny (JPK), ale mało kto słyszał o STIR, a ten drugi to dopiero pełna inwigilacja naszej działalności gospodarczej, ale po kolei.     

JPK to nic innego jak ewidencja VAT a więc wszystkie faktury zakupu jak i sprzedaży z tym, że sformatowane w specjalnym pliku właśnie JPK_VAT.

Nasza firma już od lipca 2016 r., składa w formie elektronicznej za naszych Klientów JPK_VAT, z tym, że wówczas zaczął on obowiązywać tylko dla tzw. „dużych podatników”.

Od 1 stycznia 2017 r., obowiązek składania JPK_VAT rozszerzył się i objął małe i średnie przedsiębiorstwa.

Od 1 stycznia 2018 roku, co miesięczny obowiązek składania JPK-VAT drogą elektroniczną, objął mikro przedsiębiorców, bo taki był plan przy jego wdrożeniu w 2016 r.

Obecnie zatem już wszyscy czynni podatnicy podatku VAT, mają obowiązek do 25. dnia każdego miesiąca (od 26 lutego 2018 r.), w formie elektronicznej wysyłać pliki JPK_VAT i dotyczy to również tych, którzy rozliczają się z podatku VAT kwartalnie. 

Jak widać, przygotowanie i wysyłkę plików JPK Kognitariat Sp. z o.o., ma już opanowany nieomal do perfekcji, tym samym nasi Klienci nie muszą się obawiać ani żadnych przygotowań na potrzeby JPK czynić.

Nie składają pliku JPK_VAT (nie mają obowiązku), jedynie podatnicy zwolnienie z VAT (zwolnienie podmiotowe do 200 tys. zł), oraz wykonujący wyłącznie czynności zwolnione z VAT (patrz art. 43 ust 1 ustawy o VAT – zwolnienie przedmiotowe)

Uwaga:

od 1 lipca 2018 r. mikro-, małe i średnie firmy będą z tym, że wyłącznie na żądanie organów podatkowych (a więc w przypadku kontroli lub czynności sprawdzających), obowiązane wysyłać dodatkowo również kolejne struktury plików JPK a mianowicie:

1. JPK_FA – będzie dotyczył wszystkie podmioty które wystawiają faktury VAT sprzedaży, w tym również faktury sprzedaży bez VAT, a więc zarówno podatnicy VAT czynni jak i zwolnieni z VAT (zwolnienie podmiotowe jak i przedmiotowe)

2. JPK_PKPIR – to struktura, która dotyczyć będzie przedsiębiorców, którzy prowadzą rozliczenia księgowe na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów (PKPiR)

3. JPK_EWP – dotyczy przedsiębiorców, którzy rozliczają się w formie ewidencji przychodów a wiec rozliczających się na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

STIR

To o czym się mało informuje w mediach to fakt, że od 13 stycznia 2018 r.,  wchodzi w życie ustawa potocznie zwana STIR (akronim słów: System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej), która to ustawa daje organom skarbowym, możliwość analizowania na bieżąco (codziennie) wg specjalnego algorytmu u wszystkich podatników, wszystkich ich transakcji bankowych, a przy tym, w przypadku zauważenia przez algorytm podejrzanych transakcji (z tym, że nie wyjaśnia się w ustawie, co to jest podejrzana transakcja), na wniosek Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, organ podatkowy będzie mógł m.in:

  • zablokować nasze konto bankowe (początkowo na 3 dni z możliwością przedłużenia blokady do 3 miesięcy)
  • wykreślić podmiot z rejestru VAT i to bez konieczności zawiadamiania tego podmiotu.

Powstaje zatem pytanie czy groźniejszy jest dla podatnika jest JPK, czy może STIR? 

Wg mnie mamy „Wielkiego Brata” już nie u naszych drzwi, ale w domu i trzeba się z tym faktem niestety pogodzić.