Odwołania, skargi, apelacje
15.05.2009

VAT 0% dla czasopism specjalistycznych

Przedstawiamy sprawę indywidualnej interpretacji podatkowej, która wyrażona przez biuro Kognitariat z Warszawy została potwierdzona przez Ministra Finansów. Interpretacja dotyczyła możliwości stosowania 0% stawki VAT dla czasopism specjalistycznych i drukarni, które je wytwarzają.

Klient, który zajmuje się wydawaniem specjalistycznych czasopism, takich jak „Ślubne Fryzury i Makijaże”, „Kwiaty do Ślubu”, „Katalog Florysty”, zwrócił się o pomoc do naszego biura, w celu wydania interpretacji i stanowiska, co do możliwości stosowania przez niego 0% stawki VAT.

Naszym zdaniem Klient miał do tego pełne prawo, gdyż były to czasopisma wydawane bez reklam. Możliwość stosowania 0% stawki VAT, w naszej opinii, powinny mieć także drukarnie, którym zlecano wydanie ww. specjalistycznych czasopism. Swoje stanowisko wyraziliśmy w wniosku ORD-IN o interpretację prawa podatkowego. Został on przez nas złożony w imieniu naszego Klienta.

W dniu 19 maja 2009 roku, Minister Finansów, w imieniu którego jako organ upoważniony do wydawania interpretacji podatkowych wystąpił Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, poprzez Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, wydał naszemu Klientowi indywidualną interpretację podatkową (IPPP1-443-183/09-2/IZ).

Interpretacja ta w całości potwierdzała stanowisko naszego biura i stała się podstawą do stosowania przez naszego Klienta 0% stawki VAT.

Pracownicy biura księgowo-podatkowego Kognitariat z Warszawy zajmują się sporządzaniem wniosków o indywidualną interpretację podatkową i nie tylko. Posiadamy świetnych doradców podatkowych i pracowników doświadczonych w wykonywaniu zleceń z zakresu księgowości i podatków. Osoby zainteresowane takim typem usług zapraszamy do siedziby naszego biura w Śródmieściu (Stare Miasto), znajdujące się w pobliżu dzielnic warszawskich, takich jak:

  • Żoliborz,
  • Praga,
  • Mokotów,
  • Wola.