Porady podatkowe
12.02.2015

Formalności on-line

Postęp technologiczny rozprzestrzenia się bardzo szybko. Korzystamy z udogodnień, które dzięki niemu zyskujemy. Z internetem nie rozstajemy się nawet na chwilę. Wielu z nas chętnie korzysta z niego w przerwach od pracy czy w środkach komunikacji miejskiej. Kiedyś wszystko załatwiało się osobiście, na co musieliśmy poświęcić dużo czasu. Teraz załatwianie formalności przez przedsiębiorców to bułka z masłem. Zwłaszcza, jeśli mogą to zrobić w formie on-line.

Zakładanie działalnośći

W każdym urzędzie dzielnicy czy gminy możemy złożyć wniosek o rozpoczęcie działalności gospodarczej. Wystarczy że udamy się na miejsce z wypełnionym wnioskiem. Jednak stawie w kolejkach nie zachęca wszystkich do tego. Całe szczęście dla przedsiębiorców powstała platforma, która umożliwia nam założenie działalności bez wychodzenia z domu. Dzięki portalowi stworzonemu przez Ministerstwo Gospodarki możemy złożyć wniosek CEIDG-1 on-line. Co więcej, jego złożenie oznacza automatyczne złożenie wniosku o nadanie numeru REGON, NIP, a także jest zgłoszeniem do ZUS-u, gdzie zostajemy zarejestrowani jako płatnik. W tym wniosku możemy również zdeklarować sposób opodatkowania dla firmy. Tak więc już na samym początku formalności stają się dla nas przyjemniejsze.

Kontakt z ZUS-em

Jeśli chcemy uzyskać informację dotyczącą naszych ubezpieczeń, składek czy po prostu danych, wystarczy że skorzystamy z portalu stworzonego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Każdy Polak może korzystać z tego systemu. Rejestracja jest prosta i bezpłatna. Dla przedsiębiorców jest oddzielna zakładka, w której mogą składać wnioski zgłoszeniowe i rozliczeniowe. Ułatwieniem jest też możliwość importowania danych z systemów kadrowo-płacowych. Jeśli nasz pracownik, którego ubezpieczamy w ramach naszej działalności, będzie potrzebował zaświadczenia o odprowadzanych składkach, możemy je uzyskać właśnie z portalu ZUS-u. Dostępne są rozliczenia miesięczne i roczne.

Rozliczenia z Urzędem Skarbowym

Od kilku lat popularne stały się rozliczenia on-line z Urzędem Skarbowym. Każdy obywatel może zaoszczędzić swój czas i złożyć roczne rozliczenie finansowe przez internet. Wystarczy pobrać specjalny program ze strony Ministerstwa Finansów, wypełnić odpowiedni formularz PIT, a następnie wysłać go. Dla potwierdzenia naszej tożsamości wystarczy wpisać numer PESEL oraz kwotę przychodu za rok ubiegły – tłumaczą doradcy podatkowi z biura kognitariat.pl. Nie tylko osoby fizyczne, lecz także przedsiębiorcy mogą korzystać z tego udogodnienia. Dzięki programowi można złożyć formularze: PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39, PIT-16A, PIT-19A. Kontaktując się on-line z Urzędem Skarbowym możemy złożyć też wniosek dotyczący wyboru formy opodatkowania, jeśli decydujemy się na jego zmianę lub formalność ta jest wymagana.

Elektroniczne faktury

W trosce o środowisko naturalne firmy postanowiły, że będą wysyłać do klientów faktury w formie elektronicznej. Co prawda nie tylko ochrona środowiska, lecz także chęć obniżenia kosztów spowodowała popularyzację tej formy (przesyłki pocztowe pochłaniały dużą część budżetu). Klienci chętniej przyjmują faktury w wersji elektronicznej, gdyż dzięki temu nie muszą gromadzić sterty faktur w domach. Wystawianie elektronicznych faktur możliwe jest też pomiędzy firmami. Warunek? Faktura musi być czytelna (jeśli jest zeskanowana) i nie może zostać później wysłana w formie papierowej. Jeszcze do niedawna wymagane było złożenie pisemnej deklaracji, że zgadzamy się na otrzymywanie faktur w tej formie. Teraz wystarczy, że osoba opłacająca fakturę wykona przelew na jej podstawie, a już będzie to oznaczać jego akceptację. To tak zwana zasada domniemania. Ważna jest również integralność i autentyczność faktury czyli to, że żadne dane nie zostały na niej zmienione oraz pewność co do tego, kto jest wystawcą faktury. Nie ma jasno sprecyzowanych przepisów dotyczących formy faktury elektronicznej. Może być ona zarówno w formie załącznika do wiadomości e-mail w dowolnym formacie: JPEG, PDF czy DOC.