Bez kategorii
07.11.2019

Indywidualne rachunki podatkowe tzw. mikrorachunek.

Od 1 stycznia 2020 r. wszyscy podatnicy prowadzący własne działalności gospodarcze, zaczną płacić na początek podatki PIT, CIT i VAT na ich indywidualne rachunki podatkowe tzw. mikrorachunek, przy czym nie trzeba go zgłaszać w US.

Od 30 października br., każdy może też sprawdzić swój mikrorachunek i go wygernerować z tym, że płacić podatki na ten rachunek zaczniemy dopiero od 1 stycznia 2020 r.

Jak można sprawdzić swój mikrorachunek: https://www.podatki.gov.pl/generator-mikrorachunku-podatkowego wystarczy podać swój numer PESEL lub NIP.

Numer ten nadawany jest każdemu podatnikowi i płatnikowi automatycznie i jak wspomniałem nie wymaga składania żadnych wniosków do urzędu skarbowego ani opłat. Mkrorachunek, oprócz identyfikatora podatkowego będzie zawierać cyfry 1010 0071 222

Minister Finasów informuje: “Zaczynamy na razie od najważniejszych, od PIT-u, CIT-u i VAT-u. Później ten mikrorachunek będzie rozszerzony na wszystkie zobowiązania podatkowe państwa”, i dodaje: “Ten system nie będzie zależny od miejsca zamieszkania, będzie przywiązany do danej osoby, będzie bardzo prosty”.

O ile np. przeprowadzimy się, zmienimy siedzibę firmy i tak nadal będziemy posługiwać się naszym mikrorachunkiem. Można będzie w każdym momencie sprawdzić stan naszych płatności i wygenerować je za pośrednictwem wszystkich urządzeń elektronicznych w tym mobilnych.

Wskazuje się, że z tego rozwiązania trzeba się cieszyć, pytanie tylko kto? Fakt bowiem, że na jednym koncie będą widoczne wszystkie nasze podatki, ucieszy najpewniej US i Min. Fin.

Do końca 2019 r., nadal jednak bedziemy wpłacać na wydzielone rachunki dla poszczególnych danich podatkowych wg właściwości naszego Urzędu Skarbowego, zgodnie z naszym miejscem zamieszkania lub siedzibą firmy.

Ministerstwo apeluje, by nie korzystać z żadnych innych stron internetowych lub np. numerów rachunków otrzymanych e-mailem czy SMS-em., aby nie paść ofiarą wyłudzenia.