Aktualności
08.11.2021

Jak posługiwać się czytnikiem e-sprawozdań?

Czytnik e-sprawozdań jest odpowiedzią na rosnącą cyfryzację. Ich wykorzystanie pozwala na łatwiejsze i bardziej przejrzyste wyszukiwanie i analizowanie danych pochodzących na przykład z Repozytorium Dokumentów Finansowych Ministerstwa Sprawiedliwości. Jako że pliki zapisywane są w formacie XML, ich przeglądanie bez czytnika e-sprawozdań jest bardzo ciężkie, gdyż informacje zawarte takim formacie pliku są mało czytelne.

Czym jest czytnik e-sprawozdań i w jaki sposób go obsługiwać?

Od marca 2018 roku każdy kto figuruje w Krajowym Rejestrze Sądowym powinien składać sprawozdania finansowe elektronicznie. Jako że dane w formacie XML są bardzo trudne do analizy, wprowadzono świetne rozwiązanie, jakim są specjalne czytniki e-sprawozdań. Za ich pomocą dane zawarte w raportach prezentowane są pod postacią przejrzystych tabel i arkuszy, które z łatwością można przeanalizować. Czytniki te potrafią ponadto ułożyć dane zgodnie ze strukturami logicznymi sprawozdań finansowych.

Na stronach internetowych dostępne są różnego rodzaju czytniki e-sprawozdań, o różnym poziomie zaawansowania i bezpieczeństwa. Profesjonalne biura księgowe wykorzystują to narzędzie, dzięki czemu mają możliwość łatwiejszej pracy z danymi finansowymi. Za pomocą czytników e-sprawozdań można również przekonwertować plik z formatu XML do PDF. Dzięki wykorzystaniu tego narzędzia zwiększyła się transparentność działania wszystkich podmiotów gospodarczych. Ma to duży wpływ na weryfikację sytuacji ekonomicznej potencjalnych wspólników. Dzięki czytnikom e-sprawozdań można sprawdzić dane tego typu w bardzo łatwy sposób.

Większość czytników e-sprawozdań działa na podobnej zasadzie. Aby z niego skorzystać, należy zalogować się na swój profil biegłego rewidenta. Następnie należy kliknąć na kafelek z napisem rozwiń panel, umiejscowiony zazwyczaj w górnym lewym rogu strony. Kolejnym krokiem jest wybranie czytnika e-sprawozdań i wgranie danego pliku w formacie XML, a program zajmie się resztą. Tego rodzaju urządzenia są stale aktualizowane, a korzystanie z nich jest całkowicie bezpieczne. Rozwój technologii i cyfryzacji pozwala na łatwiejsze i bardziej intuicyjne wyszukiwanie wszystkich niezbędnych danych. Prace związane z danymi finansowymi warto zlecić profesjonalnym księgowym, dzięki czemu oszczędzimy swój czas, a wszystkie sprawozdania zostaną poprawnie wgrane.