Aktualności
09.09.2015

Jak rozliczyć kilometrówkę w firmie?

Obecnie wiele osób prowadzi różnego rodzaju przedsiębiorstwa. Jednak wciąż istnieje spore grono przedsiębiorców, którzy nie wiedzą, iż jeżeli podczas pracy wykorzystują swój prywatny samochód w celach służbowych, mogą zaliczyć zakup paliwa oraz inne wydatki do kosztów uzyskania przychodu. Zatem czym jest popularna kilometrówka i w jaki sposób możemy ją rozliczyć?

Czym jest popularna kilometrówka?

W dzisiejszych czasach wiele osób prowadzi własną działalność gospodarczą. Obecnie często przedsiębiorcy wykorzystują swój prywatny samochód do celów służbowych, ponieważ istnieje możliwość zaliczenia wydatków związanych z eksploatacją pojazdów do kosztów uzyskania przychodu. Jednak aby to zrobić prawidłowo, powinniśmy podać przede wszystkim prawdziwe dane, a także znać aktualną stawkę kilometrówki. Warto pamiętać, iż kilometrówkę możemy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu jedynie wtedy, gdy samochód stanowi naszą własność lub też własność naszych pracowników. Prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdów nie jest obowiązkowe w przypadku, gdy na potrzeby prowadzonej przez nas działalności gospodarczej używamy cudzych samochodów, przykładowo na podstawie umowy najmu lub też dzierżawy. Warto zapoznać się z wszelkimi wymaganiami, zanim zdecydujemy się na prowadzenie tego typu ewidencji.

Co powinna zawierać ewidencja przebiegu pojazdów?

Jeżeli pragniemy, aby nasz dokument został wypełniony właściwie, nie powinniśmy zapominać o kliku podstawowych informacjach. Odpowiednio wypełniona ewidencja przebiegu pojazdów, zgodnie z Ustawą o podatku dochodowym,  powinna zawierać informacje takie jak między innymi imię, nazwisko oraz adres zamieszkania osoby, która użytkuje pojazd. Ponadto powinno umieścić się dane takie jak pojemność silnika oraz numer rejestracyjny pojazdu, a także cel oraz datę wyjazdu. Kolejno nie może również zabraknąć informacji takich jak dokładny opis trasy, jej początek oraz koniec, a także dokładną liczbę przejechanych kilometrów. Należy również umieścić stawkę za 1 kilometr przebiegu oraz kwotę, która wynika bezpośrednio z przemnożenia liczby przejechanych przez nas kilometrów i stawki za 1 kilometr przebiegu. Cały dokument powinien być zakończony własnoręcznym podpisem przedsiębiorcy.

Kilometrówka w 2015 roku

Warto pamiętać, iż zazwyczaj co roku obowiązują nowe stawki kilometrówki. Za jeden kilometr przebiegu pojazdu w 2015 roku dla samochodów osobowych obowiązuje stawka 0,5214 zł, jeżeli pojemność skokowa naszego silnika wynosi do 900 cm3. Z kolei jeżeli nasz silnik charakteryzuje się większą pojemnością skokową, wówczas zapłacimy 0,8358 zł za przejechany kilometr. Natomiast jeżeli pragniemy poruszać się motocyklem, musimy wiedzieć, iż stawka za 1 kilometr przebiegu tego pojazdu wynosi 0,2302 zł. Z koeli dla motorowerów jest to kwota 0,1382 zł.

Odpowiedni specjaliści

Często zdarza się, iż nie potrafimy dokonać rozliczenia kilometrówki sami. Warto w tym przypadku skorzystać z pomocy specjalisty. Dzięki temu zyskamy pewność, iż rozliczenie zostanie zrealizowane prawidłowo. Obecnie wiele biur rachunkowych oferuje tego typu usługi. Jeżeli nie prowadzimy współpracy z żadnym z nich, najszybciej znajdziemy odpowiednie biuro przez internet. Wystarczy jedynie wpisać w wyszukiwarce internetowej hasło “biuro rachunkowe” dodając miejsce swojego zamieszkania. Jednak możemy również wyszukać biura, które znamy z wielu reklam, przykładowo biuro rachunkowe kognitariat.

Niestety rozliczanie kilometrówki w naszej firmie często nie jest łatwym zadaniem. Jeżeli czujemy, iż nie radzimy sobie z tym obowiązkiem, warto skorzystać z pomocy fachowców. Dzięki temu mamy pewność, iż wynajęci przez nas specjaliści zrobią to prawidłowo.

Źródło:

[1] Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 25 marca 2002 w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (Dz. U. z 2002 r. Nr 27, poz. 271 oraz według Dz. U. z 2007 r. Nr 201, poz. 1462 – od 14.11.2007 r.)