Porady podatkowe
19.11.2015

Krok po kroku – składamy rozliczenie PIT 36 przez Internet

Jeszcze do niedawna podatnicy musieli ustawiać się w długich kolejkach, żeby złożyć deklarację podatkową. W niezbyt dobrym położeniu były głównie osoby, które z różnych powodów zostawiły rozliczenie podatku na ostatnią chwilę. Na szczęście sytuacja uległa zmianie i obecnie można skorzystać ze stosunkowo prostego rozwiązania, jakim jest wysyłanie dokumentów za pośrednictwem internetu. Deklarację uda się złożyć każdego dnia tygodnia o dowolnej godzinie i bez wychodzenia z domu.

Od 1 stycznia 2008 r. za pośrednictwem internetu można wysyłać 32 rodzaje deklaracji, np. CIT-8 oraz VAT-7. 1 kwietnia 2008 r. lista została poszerzona o kolejne formularze, między innymi dokumenty składane w celu rozliczenia podatku dochodowego. Wśród nich znajdowała się także deklaracja PIT-36.

Kto powinien złożyć PIT-36?

PIT 36 muszą złożyć podatnicy prowadzący działalność gospodarczą, która jest opodatkowana na ogólnych zasadach. Do złożenia deklaracji zobowiązane są także osoby uzyskujące przychody z tytułu najmu i dzierżawy, a także innych umów tego typu. Ten obowiązek dotyczy również osób, które muszą samodzielnie opłacić zaliczki na podatek oraz otrzymują dochody ze źródeł znajdujących się za granicą, np. rent lub emerytur.  Konieczność wypełnienia i złożenia deklaracji PIT-36 dotyczy również sytuacji uzyskania przychodów z innych źródeł, od których ani płatnik, ani podatnik nie mieli obowiązku odprowadzenia zaliczek. Może to dotyczyć między innymi przychodów zawartych w PIT-8C, np. z tytułu udziału w darmowych szkoleniu.

Krok 1:  Wybór dobrego programu

Pierwszym krokiem, który trzeba wykonać w celu  złożenia deklaracji podatkowej przez internet, jest wybranie odpowiedniego programu. Znalezienie takiego narzędzia nie stanowi dużego problemu. Wiele programów tego typu jest dostępnych za darmo. Można pobrać je i zainstalować w kilka minut. Trzeba jednak zawsze pamiętać o korzystaniu z aktualnej wersji oprogramowania, która będzie zgodna z obowiązującymi przepisami oraz regułami dotyczącymi rozliczania podatku. Korzystanie z przestarzałych rozwiązań łatwo doprowadzi do różnych pomyłek. Odpowiedni program pomoże w rozwiązaniu najbardziej podstawowych problemów, takich jak wybranie właściwej deklaracji, a także najbardziej korzystnego sposobu obliczenia podatku.

Krok 2: Wypełnienie deklaracji

Dobry program do rozliczania deklaracji podatkowych musi być przede wszystkim przejrzysty i łatwy w obsłudze. Takie narzędzie powinno umożliwić sprawne przygotowanie deklaracji także osobom, które nie mają dużej wiedzy na ten temat. Dobrze jeśli będzie zawierać praktyczne wskazówki oraz bazę z odpowiednimi przepisami. Program sam dokona potrzebnych obliczeń i wprowadzi dane do formularza, co pomoże uniknąć pomyłek oraz pozwoli uniknąć czytania zawiłych i skomplikowanych instrukcji. Oczywiście nie zmienia to faktu, że należy zachować ostrożność przy wprowadzaniu wszystkich danych oraz przepisywaniu kwot. Przed wysłaniem deklaracji warto dokładnie sprawdzić wszystkie rubryki.

Krok 3: Wysyłanie deklaracji

Wysłanie deklaracji podatkowej przez internet nie jest trudne i przebiega w dużym stopniu automatycznie. Po wysłaniu formularza należy się zawsze upewnić, że został on zaakceptowany i cała procedura przebiegła poprawnie.

Krok 4: Potwierdzenie autentyczności

W celu złożenia dokumentu należy podać kwotę przychodu, która znajdowała się na deklaracji z poprzedniego roku. Taka informacja ma bardzo duże znaczenie, ponieważ jest wykorzystywana do weryfikacji danego podatnika. Nie ma konieczności umieszczania podpisu na dokumencie składanym drogą elektroniczną.

Krok 5: Potwierdzenie

Każdy formularz, który został wysłany w prawidłowy sposób, pozwoli wygenerować tak zwane Urzędowe Poświadczenie Odbioru, czyli UPO. Jest to bardzo ważny dokument, który koniecznie trzeba zachować. Najlepiej od razu go wydrukować. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości można wykorzystać UPO jako potwierdzenie wysłania deklaracji. Urzędowe Poświadczenie Odbioru otrzymane drogą elektroniczną ma taką samą wagę jak dowód nadania listu poleconego, a także osobiste złożenie formularza w urzędzie skarbowym.

Możliwość skorzystania ze składania deklaracji przez internet jest dużym ułatwieniem dla wielu podatników. Także programy przygotowane do wypełniania deklaracji mogą w dużym stopniu pomóc w prawidłowym przygotowaniu formularza. Niestety nie zmienia to faktu, że rozliczenie podatku dochodowego nadal pozostaje dosyć skomplikowanych zadaniem. Wiele osób ma wątpliwości dotyczące właściwego wypełnienia wszystkich rubryk oraz kwestii dotyczących na przykład korzystania z ulg. Problemy mają także podatnicy, którzy uzyskują dochody z wielu różnych źródeł. Programy do wypełniania deklaracji podatkowych są przydatne, jednak nie pozwalają na uwzględnienie każdej sytuacji.

Dlatego w przypadku wątpliwości warto jest skorzystać z pomocy specjalistów, którzy mają odpowiednią wiedzę. Może być to na przykład biuro rachunkowe KOGNITARIAT z Warszawy www.kognitariat.pl. Takie rozwiązanie zagwarantuje, że wszystkie dokumenty będą prawidłowo wypełnione i pozwoli zaoszczędzić czas oraz uniknąć niepotrzebnego stresu.

O warunkach i zasadach współpracy z biurem rachunkowym można dowiedzieć się na stronie: https://www.kognitariat.pl/.