Aktualności
14.12.2017

Posiadanie profilu w ZUS (ePUAP) staje się koniecznością od 1 stycznia 2018 r

Choć formalnie od 1 lipca 2018 r., mają zniknąć papierowe zwolnienia lekarskie (ZLA) to jednak już od 1 stycznia 2018 r., część szpitali i przychodni zdrowia, informuje, że nie będzie wystawiać zwolnień lekarskich w wersji papierowej, tylko w formie elektronicznej (e-ZLA).

Powoduje powyższe, że ich przekazywanie będzie odbywać się (już nie do rąk pracownika), tylko bezpośrednio płatnikowi na jego profil (ePUE). Na tym profilu jest wydzielone specjalne miejsce, w którym są (będą) widoczne elektroniczne zwolnienia.

Mając z kolei profil (ePUE), poza powyższym udogodnieniem, pracodawca będzie mógł drogą elektroniczną, wystąpić do ZUS np. z wnioskiem o kontrolę prawidłowości wystawiania zwolnienia.

O ile takiego profilu w ZUS płatnik nie będzie posiadał, to lekarz nie udzieli (nie wypisze i nie przekaże) zwolnienia lekarskiego do pracodawcy, a pracownik będzie mógł wówczas przebywać na zwolnieniu lekarskim, za które trzeba będzie pracownikowi zapłacić.

Szczegóły dotyczące sposobu rejestracji znajdują się pod adresem https://pue.zus.pl/

Przypominam w tym miejscu, że ww. obowiązki istnieją formalnie od 1 stycznia 2016 r., (patrz wiadomość 17 listopada 2015 r.), z tym, że ustawodawca dał wszystkim zainteresowanym czas na wdrożenie i poznanie tego systemu i ten czas właśnie dla tych, co go nie wdrożyli (nie założyli profilu ePUE) nadszedł.