Porady podatkowe
31.10.2013

Umowy uprawniające kadrę menadżerską do premii zależnej od wyników finansowych spółki – przychód z kapitałów pieniężnych

Doradca podatkowy, a jednocześnie specjalista od prawa podatkowego i gospodarczego biura Kognitariat z Warszawy, Michał Kaczmarski, przedstawia wynik indywidualnej interpretacji podatkowej. Dotyczyła ona kwalifikacji przychodów z uprawnieniami kadry menadżerskiej do szczególnego rodzaju premii. Zapraszamy do zapoznania się z jej wynikami.

Wnioskodawca, którym była spółka z o.o., zwrócił się do organów podatkowych o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej. Jej przedmiotem było określenie w jakich sposób można zakwalifikować koszty przychodów kadry menadżerskiej, jeśli założy się, że specjalnie skonstruowana umowa uprawnia ją do uzyskiwania premii. Ważne było zaznaczenie, że premia ta będzie uzależniona od wyników finansowych spółki. W opinii wnioskodawcy premię tę należałoby uznać za przychód z kapitałów pieniężnych, a nie jako przychody z pracy.

W indywidualnej interpretacji nr IPPB2/415564/13-2/AK organ podatkowy wydał orzeczenie, w którym w pełni zgadzał się z wnioskodawcą.

W wyniku takiej interpretacji przepisów pracodawca (tu spółka z o.o.) może opodatkować rzeczony dochód 19% podatkiem ryczałtowym, nie zaś podatkiem progresywnym (18% i 32%, jak dla przychodów z pracy). Skutkiem takiego rozwiązania jest konieczność wysyłania osobom zatrudnianym, jak i urzędowi skarbowemu informacji PIT-8C a nie PIT-11.

 

Zachęcamy do zapoznania się z usługami biura księgowo-podatkowego Kognitariat z Warszawy, gdzie doświadczeni pracownicy: księgowe, doradcy podatkowi i nie tylko, profesjonalnie zajmą się sprawami Twojej firmy. Sprawdź, co możemy dla Ciebie zrobić. Znajdziesz nas w Warszawie, w Śródmieściu (Stare Miasto). Obsługujemy mieszkańców z całej Warszawy i okolicznych miejscowości. Zapraszamy zainteresowanych, np. z:

  • Pragi,
  • Mokotowa,
  • Woli,
  • Żoliborza.