Odwołania, skargi, apelacje
11.06.2009

VAT 7% – przewóz osób

Biuro Kognitariat z Warszawy prezentuje wygraną sprawę w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie (WSA), Ośrodek Zamiejscowy w Radomiu. Dotyczyła ona możliwości stosowania stawki podatku 7% w działalności związanej z przewozem osób – treść odwołań i skargi skonstruował nasz pracownik – Michał Kaczmarski.

Nasz Klient, w oparciu o opinie biura Kognitariat, nieprzerwalnie od 1 maja 2004 roku stosował 7% stawkę podatku VAT w usługach wspomagających transport osobowy. W naszej opinii nie naruszył on żadnych przepisów podatkowych, postępując zgodnie z prawem.

Innego zdania byli pracownicy Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga oraz Warszawskiej Izby Kontrolnej. Mimo składanych odwołań i argumentacji, wydawane były decyzje mówiące o naruszeniu przepisów podatkowych i wskazujące kwotę zapłaty zaległego podatku, w wysokości 144.405,88 zł – łącznie z dodatkowym zobowiązaniami podatkowymi za okres pięciu miesięcy roku 2007 r.

Michał Kaczmarski – specjalista w zakresie prawa gospodarczego i podatkowego, sporządzał wszystkie odwołania i zawartą w nich argumentację. W wyniku otrzymywania negatywie rozpatrzonych decyzji sprawa została skierowana do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, Ośrodek Zamiejscowy w Radomiu. Spółkę przed WSA reprezentował pełnomocnik naszego Klienta, mecenas dr Aleksander Proksa, współpracujący z Kancelarią Radcy Prawnego – Jacka Cieplucha, z którą to kancelarią współpracuje również nasze biuro.

W dniu 11 czerwca 2009 roku został wydany wyrok (syg akt. VIII SA/Wa 724/08), w którym w pełni zgodzono się z prezentowanymi argumentami oraz interpretacjami podatkowymi, popartymi udzielonymi wyjaśnieniami przez mecenasa dr Aleksandra Proksę. Poprzednie niekorzystne dla naszego Klienta decyzje zostały uchylone.

Była to piąta wygrana  sprawa Klientów biura Kognitariat z Warszawy w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym. Świadczy to o skuteczności naszych pracowników. Z ich usług można skorzystać z naszej siedzibie w Warszawie, w dzielnicy Śródmieście. Oprócz doradztwa podatkowego zajmujemy się działaniami księgowo-podatkowymi. Do korzystania z naszych usług zapraszamy wszystkich mieszkańców Warszawy, także tych z okolic:

  • Żoliborza,
  • Woli,
  • Pragi,
  • Mokotowa.