Porady podatkowe
17.12.2013

Wydatki na poczęstunek kontrahentów są kosztem

Michał Kaczmarski, doradca podatkowy biura Kognitariat z Warszawy we wcześniejszych wpisach przedstawiał wyrok NSA na temat uznawania wydatków związanych z udzieleniem kontrahentom poczęstunku, jako koszty podatkowe. Podane informacje zostają uzpełnione najnowszymi rozporzadzeniami.
25 listopada 2013 roku została wydana interpretacja ogólna prawa podatkowego (DD6/033/127/SOH/2013/RD-120521) przez Ministra Finansów, w której podtrzymana jest teza wyroku NSA, przedstawiona w siedmioosobowym składzie (17 czerwca 2013 r. II FSK 702/11).
Tym samym podatnicy otrzymali kolejne potwierdzenie, że w koszty reprezentacji, które są wykluczone z kosztów uzyskania przychodów, nie można wliczać wydatków na:

  • drobne poczęstunki (ciastka, paluszki, kanapki, cukierki),
  • napoje (kawa, herbata, woda mineralna, soki),
  • posiłki (obiady, lunche).

Dotyczy to wszystkich posiłków i poczęstunków, niezależnie od miejsca ich podania – w siedzibie podatnika czy poza nią. Chodzi o produkty podawane podczas prowadzenia rozmów z kontrahentami, inwestorami, wykonawcami etc. dotyczących zakresu prowadzonej przez podatników działalności gospodarczej.
Jedyne o czym musi pamiętać podatnik to fakt, że kwalifikacja kosztów takiego poczęstunku nie jest uniwersalna i zawsze musi podlegać dokładnemu rozpatrzeniu pod względem warunków i okoliczności uzasadniających poniesienie tych wydatków.
Jeśli mają Państwo problem z właściwą kwalifikacją takich kosztów lub każdych innych lub potrzebują pomocy w prowadzeniu spraw księgowo-podatkowych – zapraszamy do biura Kognitariat. Działamy na rynku od ponad 20 lat, dzięki czemu możemy zaoferować duże doświadczenie zawodowe oraz profesjonalizm w działaniach. Zachęcamy do skorzystania z ofert naszego biura a także konsultacji u doradców podatkowych. Nasza siedziba mieści się w Śródmieściu, na Starym Mieście, w pobliżu dzielnic:

  • Mokotów,
  • Wola,
  • Praga,
  • Żoliborz.