Porady podatkowe
28.11.2013

Wystawianie zbiorczych faktur korygujących dokumentujących, z uwagi na przyznane rabaty w 2013 i 2014 r

Zachęcamy do zapoznania się z konsekwencjami podatkowymi, jakie wynikają z udzielenia upustów i rabatów. Michał Kaczmarski – doradca podatkowy z biura Kognitariat z Warszawy – prezentuje, jak w 2013 roku i jak w 2014 roku będzie możliwe dokumentowanie takich bonusów.

17 października 2013 roku Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wydał indywidualną interpretację podatkową (nr IPPP1/443-847/13-2/PR), która traktuje o możliwościach wystawiania faktur korygujących w roku 2013 i 2014.

Jeśli firma udzieliła swoim kontrahentom upust lub rabat cenowy, jako efekt wzorowej współpracy i wywiązywaniu się z wszystkich jej ustaleń, to udokumentowanie zastosowania takiego bonusu musi odbyć się w danym roku rozliczeniowym. Dodatkowo upusty te odnoszą się do całości obrotu z danym kontrahentem. W 2013 roku udokumentować można to za pomocą Uproszczonych Faktur Korygujących zgodnie z §13 ust.3 obowiązującego Rozporządzenia w sprawie faktur. Zaś w roku 2014 możliwe będzie udokumentowanie upustów/rabatów na podstawie faktury korekty, w oparciu o art. 106j ust. 3 ustawy o VAT, pomimo nieco innego brzmieniu tego przepisu.

Bez znaczenie jest fakt, że podstawą obliczenia bonusu może być dostawa jedynie niektórych towarów przez kontrahenta w danym okresie rozliczeniowym. Chodzi o to, że jeżeli w danym okresie sprzedawane było np. pięć rodzajów danego towaru, a rabat został udzielony tylko na jedną z tych pozycji, to w 2013 r możliwe jest wystawienie Uproszczonej Faktury Korygującej dla tej grupy towarów dla której udzielamy rabatu, a w 2014 roku Faktury Korygującej lub Faktura Korekta. Przy czym warto pamiętać, że w roku 2014 konieczne będzie wskazanie przyczyny udzielonej korekty.

Jeśli mają Państwo problemy z właściwą interpretacją przepisów prawa podatkowego lub ich zastosowaniem w własnych rozliczeniach,  zarówno jako osoby fizyczne, jak i prawne, zachęcamy do kontaktu z naszym biurem księgowo-podatkowym Kognitariat z Warszawy. Zatrudnieniu u nas doradcy podatkowi i specjaliści od prawa podatkowego oraz księgowe, na bieżąco poszerzają swoją wiedzę w zakresie zmieniających się ustaw i rozporządzeń. Dla swoich Klientów wykonujemy rozliczenia płacowe, zajmujemy się sprawami kadrowymi, a także pomagamy w interpretacji prawa. Odnaleźć nas można w Warszawie, w dzielnicy Śródmieście, w pobliżu dzielnic:

  • Praga,
  • Żoliborz,
  • Wola,
  • Mokotów.