Porady podatkowe
09.03.2015

Jak złożyć deklarację PIT drogą elektroniczną?

Każda osoba fizyczna osiągająca dochód musi rozliczyć się z Urzędem Skarbowym wypełniając tzw. deklarację PIT.

Osoby zatrudnione w poprzednim roku podatkowym, muszą otrzymać od pracodawcy do końca lutego bieżącego roku PIT-11, określający dochód uzyskany w poprzednim roku kalendarzowym. Jeśli pracujemy w jednej firmie otrzymamy jeden wydruk, gdy natomiast pracowaliśmy w kilku miejscach i zawieraliśmy różnego rodzaju umowy na nasz adres może przyjść nawet kilka PIT-ów. Oczywiście ze wszystkich razem będziemy musieli się rozliczyć.

Rozliczenia można dokonać w sposób tradycyjny i udać się do okienka w urzędzie oraz dokonać tego o wiele szybciej przy pomocy Internetu. Aby wypełnić deklarację on-line należy pobrać do tego specjalny program lub jedynie zarejestrować się na przeznaczonej do tego platformie.

Wszystkie dane, które wprowadzamy do wyżej wymienionych programów, przechowywane są w tzw. chmurze cyfrowej, dlatego mamy pewność, że nie znikną, a także istnieje możliwość ich edycji w trakcie całego procesu rozliczeniowego.

Jednym z elementów weryfikacyjnych podczas rozliczenia on-line jest wymóg podania naszego dochodu za poprzedni rok podatkowy. Informacje tą możemy uzyskać na podstawie posiadanego dokumentu potwierdzającego nasz dochód w poprzednim roku lub też właśnie dzięki automatycznemu pobraniu danych zawieszonych we wspomnianej wcześniej elektronicznej chmurze.

Zanim rozpoczniemy internetowe rozliczenie, powinniśmy przygotować sobie wszystkie formularze PIT-11 nadesłane nam przez pracodawcę lub pracodawców.

W formie elektronicznej i zarazem bez użycia podpisu elektronicznego (weryfikowanego za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu) można składać następujące deklaracje:

  • PIT-28,
  • PIT-36,
  • PIT-36L,
  • PIT-37,
  • PIT-38,
  • PIT- 39,
  • PIT-16a,
  • PIT-19a za 2014 rok,
  • Wniosek PIT-16 w roku 2015.

Aby przystąpić do rozliczenia przygotuj następujące informacje: swoje dane personalne (imię i nazwisko, datę urodzenia, PESEL, NIP – nie jest on konieczny oraz wysokość dochodu za poprzedni rok podatkowy.

Złożenie deklaracji krok po kroku:

Pobierz ze strony www.portalpodatkowy.mf.gov.pl specjalną aplikację e-Deklaracje lub samą wtyczkę programu.

  • Wybierz odpowiedni formularz w zależności od tego, jakie działanie chcesz wykonać.
  • Wprowadź poprawnie wszystkie dane i postępuj zgodnie z otrzymanymi instrukcjami. Intuicyjny kreator przeprowadzi Cię krok po kroku przez wszystkie wymagane podpunkty, jednocześnie sprawdzając poprawność wprowadzanych danych (w szczególności dotyczy to kwot, które wprowadzisz, system od razu wykryje, jeśli pojawią się w nich błędy i niezgodności, np. gdy kwota należnego podatku nie będzie adekwatna do całości osiągniętego przez Ciebie przychodu) wtedy też system wskaże nieścisłości i będzie nalegał na dokonanie poprawek.
  • Gdy wszystkie wymagane rubryki będą już wypełnione możesz natychmiast wysłać deklarację do wskazanego wcześniej Urzędu Skarbowego.
  •  Finansiści z Kognitariat radzą, aby zachować Urzędowe Potwierdzenie Odbioru (UPO). Możesz je zapisać w postaci pliku lub wydrukować i zachować razem z dokumentami podatkowymi z ubiegłego roku.

Niezmiernie ważne jest, aby zachować dokument zawierający kod UPO, potwierdzający dokonanie rozliczenia. Warto zapisać go na swoim komputerze. Będzie on nie tylko dowodem na wywiązanie się z obowiązku rozliczenia, potwierdzeniem dotrzymania terminu, ale także podstawą w razie, gdy dokument wysyłamy dosłownie w ostatniej chwili i w dniu, kiedy mija określony termin wpływania deklaracji urząd jeszcze fizycznie ich nie posiada.

Poprzez system możliwe jest także rozliczenie podatkowe wspólnie z małżonkiem oraz złożenie ewentualnej korekty.

W razie problemów możesz skorzystać z dodatkowych instrukcji dostępnych na stronie Ministerstwa Finansów lub porad ekspertów finansowych z Kognitariat.

Rozliczenie przez Internet jest szybkie, łatwe i całkowicie bezpieczne. Pamiętaj jednak, aby pobrać program i wypełnić formularze z zaufanej witryny – www. portalpodatkowy.mf.gov.pl.

Za pomocą systemu e-Deklaracji w 2014 roku rozliczyło się już niemal 5 000 000 Polaków!